در ایران امروز ، " دین " شده اسباب فریب و دزدی و ریا
________
مشکلات ساختاری در< رژیم آخوندی > ایران محصول بی‌تدبیری، بی‌برنامگی، ناکارآمدی و فساد گسترده کسانی است که زاینده این < رژیم > و زائیده آن هستند.


۰۱ فروردین ۱۳۹۷

                 شعار رهبر « رژیمی » که تولید داخلی را به ورشکستگی کشانده:
                                         سال حمایت از کالای ایرانی!.
- نامگذاری سال 97 با شعار «حمایت از کالای ایرانی» نشان‌دهنده بی‌خبری و ناآگاهی رهبر «رژیم» اسلامی از واقعیات اقتصادی ایران « آخوندی » است.
- ولایی‎ها عزم خود را جزم کرده‌اند تا مانند سال‌های قبل به خاطر نامگذاری‌های خامنه‌ای شرمنده نشوند و گویی آنها نیز از وضعیت اقتصادی کشور اطلاعی ندارند!
- خامنه‎ای در حالی شعار «حمایت از کالای ایرانی» سر می‎دهد که اتومبیل خودش و اسکورتش همگی از واردات غربی هستند.
- سیاست‌های اقتصادی « رژیم » اسلامی هیچ بنیه‌ و کیفیتی برای تولیدات داخلی باقی نگذاشته که مردم را برای خرید آنها تشویق کند.
سیدعلی خامنه‎ای رهبر <رژیم> اسلامی که هر سال را به سلیقه‌ی خودش به یک نام بی سر و ته و بی‌مسمی می‌نامد، سال ۱۳۹۷ را «حمایت از کالای ایرانی» نام‌گذاری کرده است آن هم در شرایطی که نفس تولید داخلی با سیاست‌های اقتصاد برباد ده رژیم بریده و اقتصاد ملی با واردات بی‌رویه از چین و ترکیه و جمهوری‌های فدراسیون روسیه و دیگر کشورها به خاک سیاه نشسته است.
خامنه‌ای در سخنان بی‌ مورد خود پس از تحویل سال گفت «بنده در شعارهای سال، معمولاً مسئولان! را مخاطب قرار می‌دهم اما امسال، مخاطب، همه آحاد ملت از جمله مسئولان هستند و همه باید سخت، کار و تلاش کنند.»
چرا رهبر < رژیم > اسلامی تاکید می‌کند امسال در کنار مسئولین، «مردم» نیز مخاطب شعار سال ۹۷ هستند؟ آیا استفاده از کالاهای ایرانی می‎تواند ارتباطی با افزایش احتمال تحریم‎های شدید اقتصادی پس از لغو توافق اتمی داشته باشد؟ و آیا کالاهای ایرانی هر چند ارزان‌تر، قدرت رقابت با کالاهای مشابه خارجی را دارند؟ و اساسا آیا اقتصاد داخلی این بینه و امکانات را دارد که نیازمندی‌های مردم را تأمین کند که مردم هم روی به خرید و مصرف «کالای ایرانی» بیاورند؟!
                                              بازار کساد پوشاک ایرانی به علت عدم کیفیت و طرح‌های از مد افتاده
واقعیاتی که مردم به طور روزانه با آنها درگیر هستند و شعار رهبر <رژیم> اسلامی و این نامگذاری بی‌مسما خیلی زود با هشتگ (#حمایت_از_کالای_ایرانی) در فضای مجازی مورد توجه و بحث قرار گرفته است.
یک موضوع اصلی که مخاطبان می‌بینند و بر همان اساس هم «رهبر» و هم ولایی‎ها و ارزشی‎ها را به نقد می‌کشند، استفاده علی خامنه‎ای از BMW ضدگلوله است که برای وی از غرب وارد می‌شود. نه تنها او، بلکه دیگر مقامات ریز و درشت جمهوری اسلامی نیز برای رفت و آمد و اسکورت‌های خود از اتومبیل‌های مدل بالای خارجی به‌ویژه ماشین‌های غربی از جمله ساخت آلمان استفاده می‌کنند.
اتفاقاً یکی از بازارهایی که مقایسه کیفیت محصولات داخلی و خارجی در آن آسان و برای عموم مردم مقدور است، همین بازار اتومبیل است. بیشترین سوانح جاده‎ای و تصادفات منجر به مرگ و مصدومیت‎های شدید با اتومبیل‌های سر هم شده‌ی داخل کشور مانند پراید، پژو ۴۰۵ و پژو پارس است. از همین رو واکنش‌های مردم به شعار سال ۱۳۹۷ به شدت صریح و شفاف است.
محمد مظفری فعال رسانه‌ای توییت کرده «وقتی کارگر پول نگرفته باشد بی پول باشد، وقتی کارخانه‎ها و کارگاه‌های کشور دانه دانه در حال تعطیل شدن باشند وقتی امیدی به زندگی کارگران و کارمندان نباشد وقتی همه چیز از پایه خراب باشد دیگر کالای ایرانی وجود نخواهد داشت که بخواهیم از او حمایت کنیم. #حمایت_از_کالای_ایرانی!؟ کدام کالا؟»
ایقای نوشته «واضح و آشکاره که سال حمایت از کالای ایرانی یعنی قراره در این سال بیش از پیش مشکلات ناشی از ناکارآمدی اقتصاد رانتی و غیررقابتی رو بندازن گردن مردم.»
استقبال ایرانی‎ها از بازار پوشاک و لوزام خانگی در ترکیه آنقدر زیاد است که اکثر فروشگاه‎ها به فارسی از مشتریان استقبال کرده و در تبلیغات خود از زبان فارسی استفاده می‌کنند.
خرید محصول با کیفیت پایین یعنی دور ریختن پول
طبیعی است نه فقط در ایران«آخوندی» بلکه همه جای دنیا شهروندان به دنبال کالا با کیفیت و قیمت مناسب هستند اما واقعا چند درصد کالاهای ایرانی در صنایع و تولیدات مختلف دارای قیمتی مناسبت‎تر و حتی با کیفیت نزدیک به نمونه‌های خارجی آنها است؟
استفاده نکردن از محصول ایرانی در بعضی حوزه‎ها بسیار جدی و حیاتی است آنقدر که شوخی‌بردار نیست مثلاً در صنایع دارویی کیفیت پایین داروهای ایرانی قابل کتمان نیست. نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بارها در مورد پایین بودن کیفیت داروهای ایرانی و عدم استقبال مردم از آنها اظهار نظر کرده‌اند.
همچنین در حوزه لوازم خانگی و لوازم الکترونیک کالای ایرانی به معنای واقعی حرفی برای گفتن ندارد! خرید یک تلویزیون ایرانی یا ماشین لباسشویی و یخچال ساخت ایران یعنی دور ریختن پول، با این حال در بازار استقبال از انواع «اجاق گاز»، «آب گرمکن»، «بخاری» و یا «رادیاتور» ایرانی بد نیست. اینها جزو کالاهایی هستند که پس از خریداری سال‎ها مورد استفاده خریدار قرار می‎گیرد و فقط به سرویس نیاز دارند.
حتی تولیدکننده‎های ایرانی و رؤسای اتحادیه‎ها نیز از پایین بودن کیفیت محصولات ساخت داخل باخبرند و آن را ابراز می‌کنند. همچنان که رییس اتحادیه لوازم خانگی بارها هشدار داده کیفیت پایین این نوع تولیدات داخلی زنگ خطری برای صنعت لوازم خانگی است.این همه در حالیست که پیش از انقلاب تولیدات داخلی ایران در عرصه‌های مختلف بازار خوبی نه تنها در خاورمیانه و کشورهای منطقه داشتند بلکه راهی بازارهای اروپا نیز می‌شدند.
                             
                        
خامنه‎ای اگر از عوامل معتمدش بخواهد که سری به بازار لوازم خانگی در سه راه «امین حضور» تهران بزنند حتماً واقعیت را از زبان فروشنده‎ها خواهند شنید که مردم چرا خواهان کالای خارجی هستند و نه «ایرانی»!
از اینها که بگذریم از دردسرهای دیگر خرید کالای ایرانی عدم خدمات مناسب و گارانتی‎ محصولات است. ‎چنانکه در عمل چیزی به اسم خدمات پس از فروش و گارانتی وجود ندارد و وای به روزی که محصول خریداری شده نیاز به تعمیر پیدا کند.
عزم ولایی‎ها برای شرمنده نشدن از شعار امسال
طرفداران خامنه‎ای پس از اعلام شعار توخالی امسال بلافاصله مانور دادن روی خرید کالای ایرانی را شروع کردند.
علی قلهکی از فعالان ولاییِ فضای مجازی نوشته «صریح‌تر باید گفت! نهادهای انقلابی خصوصاً سپاه پاسداران، باید تکلیف خود را با شعار سال روشن کند. خانواده سپاه منهای بسیجیان نزدیک به ۳،۴ میلیون نفر است. اگر این جمعیت، متعهد سفت و سخت باشند که کالای ایرانی مصرف کنند، بخش زیادی از شعار سال محقق می‌شود»!
سید امیر سیاح هم نوشته «فراخوان همفکری برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، به نظر شما رسانه‌ ملی چه کند تا مردم ایران بیشترکالای ایرانی بخرند و مصرف‌کنند؟ خواهش می‌کنم پیشنهاد و ایده عملیاتی دهید تا در پایان سال۹۷ مثل امسال شرمنده شعار سال نباشیم، بسم الله.»
در عین حال یکی از دلایلی که خامنه‎ای چنین شعاری را برای نامگذاری سال ۹۷ انتخاب کرده، احتمال افزایش تحریم‎های اقتصادی علیه < رژیم > اسلامی است. ولی حتی در چنان شرایطی نیز رانت‌خوارها و باندهای مافیایی حکومت و وابستگان سپاه که واردات انواع کالا را نیز در انحصار خود دارند، مهم‌ترین مانع بر سر «حمایت از کالای ایرانی» هستند!.
kayhan.london