در ایران امروز ، " دین " شده اسباب فریب و دزدی و ریا
________
مشکلات ساختاری در< رژیم آخوندی > ایران محصول بی‌تدبیری، بی‌برنامگی، ناکارآمدی و فساد گسترده کسانی است که زاینده این < رژیم > و زائیده آن هستند.


۲۷ اسفند ۱۳۹۶

دور سبزی پلو با ماهی شب عید را در ایران آخوندی ، خیلی‎ها باید خط بکشند..

 آجیل مقاومتی ! : مخلوط شب عید، یک کیلو نخودچی، ۵۰ گرم پسته و یک مشت فندق اسقاطی.
سال ۹۶ در شرایطی به پایان می رسد که هزاران کارمند و کارگر شاغل در بخش‎های دولتی و خصوصی ایران <آخوندی> هنوز حقوق و عیدی نگرفته‎اند.
عیدی کارگران و کارمندان مستمری بگیر کشوری و لشکری فقط ۸۵۰ هزار تومان بوده و خیلی از خانواده‎ها هستند که نوروز را باید با جیب خالی سپری کنند.
به طور میانگین هزینه‎‎ی پوشاک یک خانواده سه چهار نفری دو میلیون تومان می‎شود. این گزارشی بود که در روزهای اخیر رسانه‎های داخلی ایران<آخوندی> منتشر کردند و در عمل یعنی پوشیدن لباس نو در سال نو برای هزاران نفر از شهروندان ممکن نیست.
اما گزارش‎ها حاکی از آن است که بجز بازار پوشاک، چه در تهران و چه در شهرستان‎ها بازار آجیل و شیرینی شب عید هم خراب و بی‎رونق است. البته خرید میوه وضعیت بهتری دارد و دستکم تعداد زیادتری از مردم به اندازه تهیه چند کیلو میوه پول دارند و از پس خریدش برمی‎آیند.
قیمت آجیل در شهرهای مختلف و حتی محلات مختلف یک شهر متفاوت است. کیفیت نوع آجیل هم شهر به شهر و محله به محله فرق دارد و بی‎تعارف باید گفت مستقیم با جیب مردم ارتباط دارد.
مثلاَ در پایتخت آجیلی که در میدان تجریش و ونک می‎فروشند با آنچه در دروازه دولاب و نازی آباد و محلات جنوب شهر برای فروش گذاشته اند متفاوت است.
 نه اینکه جنس مرغوب آنجا نیست، بلکه قدرت خرید پایین است و فروشنده به صرفش نیست حجم بالا به مغازه بیاورد و ویترین را با آجیل درجه دو و سه پر می‎کند. البته این هم به آن معنی نیست که خیلی تفاوت قیمتی محسوس باشد.
به عنوان نمونه*
*  نرخ آجیل حوالی میدان بهارستان تهران از این قرار است:
پسته درجه یک  کیلویی ۸۸ هزار تومان
پسته درجه دو کیلویی ۷۰ هزار تومان
فندق کیلویی کیلویی ۴۵ هزار تومان
تخمه ژاپنی کیلویی ۳۳ هزار تومان
بادام هندی کیلویی ۸۸ هزار تومان
بادام شهور کیلویی ۶۱ هزار تومان
تخمه کدو کیلویی ۲۶ هزار تومان
کشمش کیلویی ۳۰ هزار تومان
گردو کیلویی ۷۹ هزار تومان
نخودچی کیلویی ۲۰ هزار تومان
در همین محله آجیل چهار مغز کیلویی ۸۸ هزار تومان و آجیل مخلوط کیلویی ۶۶ هزار تومان است.
حوالی محله‏ سرچشمه آجیل کیلویی ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان هم گیر می‏‌آید. محتوای آن نخودچی و تخمه کدو است. رنگ آجیل شبیه رنگ لباس‎های سرباز وظیفه‎های صفرکیلومتر نیرو زمینی، خاکی است!.
 روی هم ۵۰ گرم پسته داخل آن پیدا نمی‏شود و از همین ۵۰ گرم هم نصف‎اش دربسته است و بلای جان دندان!. چند تکه مغز گردو و یک مشت فندق اسقاطی هم با آن ترکیب کردند و داخل پاکت دست مشتری می‎دهند تا اسم‌‏اش این باشد که آجیل شب عید هم دارد. خیلی بی‎ربط نیست اگر آن را آجیل مقاومتی بنامیم.
دور سبزی پلو با ماهی هم خیلی‎ها باید خط بکشند. چهار تا ماهی که به قول معروف سرشان به ته‏شان بیارزد راحت ۱۰۰ هزار تومان خرج دارد. کم نیستند آنهایی که یا باید قید ماهی را بزنند یا سفره را مقاومتی کنند و دو تا کنسرو تُن ماهی از سوپر مارکت بگیرند که اسم‌ آن را هم «سبزی پلو با ماهی مقاومتی» باید گذاشت.

                                                 __________________________________