در ایران امروز ، " دین " شده اسباب فریب و دزدی و ریا
________
مشکلات ساختاری در< رژیم آخوندی > ایران محصول بی‌تدبیری، بی‌برنامگی، ناکارآمدی و فساد گسترده کسانی است که زاینده این < رژیم > و زائیده آن هستند.


۱۵ فروردین ۱۳۹۷

سرگردان در بلگراد: 
شش‌هزار ایرانی پناهجو در صربستان.
حدود شش هزار ایرانی در صربستان تقاضای پناهندگی کرده‌اند. بسیاری از آنها که به امید زندگی بهتری راهی صربستان شدند، نمی‌د‌انند چه سرنوشتی در انتظارشان است. 
خبرنگار دویچه‌وله در بلگراد با چند ایرانی گفت‌وگو کرده است.
می‌گوید: «اگر می‌خواهی بنشینی و داستان ما را بنویسی، فکر کنم باید بنشینی و به حال ما گریه کنی.»
اسمش آرش است. آرش چهار شب گذشته را همراه دوستانش در پارک خوابیده است؛ اینجا در بلگراد ۳۷۰۰ کیلومتر دورتر از شهری که در آن متولد شده‌ است.
                                 این چهار جوان ایرانی از یکی از کمپ‌های پناهجویان در صربستان پذیرش گرفتند
آرش می‌گوید: «همه ما در تهران متولد و بزرگ شدیم و به دلایل مختلفی: سیاسی، اجتماعی، مذهبی یا قومی تصمیم گرفتیم کشورمان را ترک کنیم. ما اول راهی ترکیه شدیم. من یک ماه ترکیه بودم بعد آمدم صربستان، چون صربستان کشور بهتری برای رسیدن به اروپاست.»
همه دارایی او و دوستانش، افشین، مهران و سعید ۱۵ یورو پول نقد است. آنها چند روز پیش وارد صربستان شدند و امروز موفق شدند از کمپ پناهجویان پذیرش بگیرند. حال خسته و گرسنه برای تهیه پول بلیط اتوبوس تا کمپ پناهجویان به دفتر Info Park دفتر یک سازمان مردم‌نهاد آمده‌اند که برای کمک به پناهجویان در صربستان تأسیس شده است.
افشین می‌گوید: «چاره‌ای نداشتیم. وقتی که از تحت تعقیب بودن فرار کنی، مجبور هستی که با شرایط کنار بیایی. چاره‌ای نیست.» افشین می‌گوید جزو دراویش گنابادی است و در ترکیه احساس امنیت نمی‌‌کرده است. او اضافه می‌کند: «بعد از اتفاقاتی که افتاد، ایران < آخوندی > می‌خواهد اعتقاد ما را حذف کند. ترکیه با ایران« آخوندی » رابطه خوبی دارد. مأموران ایرانی در ترکیه هم مستقر هستند. به خاطر همین من ترجیح دادم بیام صربستان.»
مهران و سعید هم داستان‌های مشابهی دارند. مهران مدتی در ترکیه زندگی کرده است و می‌گوید: «در ایران کلی مشکل داشتم. چه جورهایی جانم در خطر بود. نمی‌توانستم در ایران بمانم. مجبور شدم به ترکیه بروم.» او می‌گوید دوستانی در آلمان دارد و حال می‌خواهد خود را به آنها برساند.
سعید هم می‌گوید: «دلم برای پدر و مادر تنگ می‌شود. در مدت سه ساعت تصمیم گرفتم، مسیر زندگی‌ا‌م را عوض کنم. ماشینم را زیر قیمت فروختم و رفتم ترکیه. در کشور من جایی برای پیشرفت جوانی مثل من نیست. به خاطر گوشواره‌ای ساد‌ه‌ای که در گوش داشتم می‌خواستند گوش من را ببرند.
 وضعیت ایران « آخوندی » را همه دنیا می‌داند. لازم به گفتن نیست که ما چه وضعیتی داریم.»
این چهار جوان مانند بسیاری از جوانان ایرانی به امید یک زندگی بهتر کشور خود را ترک کردند. نام آنها حال در فهرست پناهجویانی است که می‌خواهند وارد اتحادیه اروپا شوند. اما از مرز صربستان روزانه تنها ده نفر می‌توانند به صورت قانونی از طریق مرز مجارستان وارد اتحادیه اروپا ‌شوند.
"می‌توانند بروند و بمانند. به ما ارتباطی ندارد"
صربستان یکی از کشورهای نامزد عضویت در اتحادیه اروپاست. این کشور شهریور ۹۶ برای توسعه گردشگری و تسهیل سرمایه‌گذاری صدور روادید برای شهروندان ایران و هند را لغو کرد. از آبان ‌تا اسفند سال ۹۶ بیش از هفت‌هزار ایرانی با ویزای توریستی به صربستان سفر کردند. اما تعداد قابل توجهی از آنها به ایران بازنگشتند.
یکی ازآژانس‌های مسافرتی تهران در مورد مسافرانی که خواستار پناهندگی در صربستان هستند، به دویچه‌وله می‌گوید: «می‌توانند بروند و بمانند. به ما ارتباطی ندارد.» برای سفر به صربستان تنها پاسپورت و خرید بلیط هواپیما کافی است.
آمار دقیقی از شمار گردشگران ایرانی که بلیط یک‌طرفه به مقصد بلگراد خرید‌ه‌اند، در دست نیست. اما نگاهی به آمار کمپ‌های پناهجویی در صربستان نشان می‌دهد آمار شهروندان ایرانی که در این کشور تقاضای پناهندگی کرد‌ه‌اند از حدود ۱۲۰ نفر در ماه اوت سال ۲۰۱۷ میلادی (مرداد/شهریور) به حدود ۴۵۰ نفر در ژانویه (دی/ بهمن) سال ۲۰۱۸ میلادی رسیده است.
استبان تالالویچ که برای سازمان مردم‌نهاد Info Park کار می‌کند می‌گوید حدود شش هزار ایرانی در صربستان درخواست پناهندگی کرده‌اند. او می‌گوید: «این رقم بسیار بالایی است چون هیچ‌کدام از ما انتظار چنین پیشامدی را نداشتیم.»
به عقیده او ایرانیان اطلاعات بسیار اندکی از صربستان دارند و نمی‌دانند که شانس آنها برای گرفتن پناهندگی در این کشور یا عبور قانونی از مرز و ورود به اتحادیه اروپا بسیار اندک است.
D W